PBC27SABN
DigiKey Part Number
S1021E-27-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC27SABN
Description
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 27 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC27SABN Models
Category
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.560" (14.22mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 22,17000kr 22,17
10kr 18,79400kr 187,94
100kr 15,97360kr 1 597,36
500kr 14,25850kr 7 129,25
1 000kr 13,57809kr 13 578,09
5 000kr 12,12170kr 60 608,50
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 1330
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 2735
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM