STPS5H100SF
DigiKey Part Number
497-18304-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18304-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18304-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS5H100SF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC)
EDA/CAD Models
STPS5H100SF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
8 µA @ 100 V
Series
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Technology
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
5A