STPS10L60D
DigiKey Part Number
497-7544-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10L60D
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220AC
Detailed Description
Diode 60 V 10A Through Hole TO-220AC
EDA/CAD Models
STPS10L60D Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 60 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 10 A