STPS10H100SFY
DigiKey Part Number
497-19094-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-19094-1-ND - Cut Tape (CT)
497-19094-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10H100SFY
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 10A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 100 V 10A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS10H100SFY Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
8 µA @ 100 V
Manufacturer
STMicroelectronics
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
845 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)