STN3N45K3
DigiKey Part Number
497-10649-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10649-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10649-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STN3N45K3
Description
MOSFET N-CH 450V 600MA SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 450 V 600mA (Tc) 3W (Ta) Surface Mount SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STN3N45K3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
164 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
450 V
Supplier Device Package
SOT-223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4Ohm @ 600mA, 10V