STLQ015M21R
DigiKey Part Number
497-16417-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16417-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16417-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STLQ015M21R
Description
IC REG LINEAR 2.1V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
STLQ015M21R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.7 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.4 µA
Digi-Reel®
PSRR
40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.1V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 150mA