STD3NK100Z
DigiKey Part Number
497-7967-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7967-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7967-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD3NK100Z
Description
MOSFET N-CH 1000V 2.5A DPAK
Detailed Description
N-Channel 1000 V 2.5A (Tc) 90W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD3NK100Z Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
601 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
90W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6Ohm @ 1.25A, 10V