SM15T6V8A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SM15T6V8A |
Description | TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC SMC |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 13.4V Clamp 746A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SM15T6V8A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 746A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5.8V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 6.45V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.4V |