LDK130PU25R
DigiKey Part Number
497-14258-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14258-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14258-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK130PU25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 6-DFN
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-DFN (1.2x1.3)
EDA/CAD Models
LDK130PU25R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-XFDFN
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
6-DFN (1.2x1.3)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA