LD39300DT25-R
DigiKey Part Number
497-6150-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39300DT25-R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A DPAK
Category
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
2.5 mA
PSRR
65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 3A