ESDA25SC6Y
DigiKey Part Number
497-13421-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13421-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13421-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDA25SC6Y
Description
TVS DIODE 24VWM 51VC SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51V Clamp 10A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6
EDA/CAD Models
ESDA25SC6Y Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Breakdown (Min)
25V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
51V