DCP3603BCMR
DigiKey Part Number
497-DCP3603BCMRTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-DCP3603BCMRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-DCP3603BCMRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP3603BCMR
Description
36 V 3 A SYNCHRONOUS STEP-DOWN C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.85V 1 Output 3A SOT-23-6
Category
Voltage - Input (Max)
36V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
36V
Frequency - Switching
1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Min)
3.3V