RVC2512FT40K2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for RVC2512FT40K2 is not available
RVC2512FT40K2
DigiKey Part Number
RVC2512FT40K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC2512FT40K2
Description
RES 40.2K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.2 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC2512FT40K2 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)