RVC1206FT412K is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 5 000
TE Connectivity Passive Product
Image for RVC1206FT412K is not available
RVC1206FT412K
DigiKey Part Number
RVC1206FT412K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC1206FT412K
Description
RES 412K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
412 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC1206FT412K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)