RVC1206FT150K is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 23
Vishay Dale
In Stock: 42 394
TE Connectivity Passive Product
Bourns Inc.
Image for RVC1206FT150K is not available
RVC1206FT150K
DigiKey Part Number
RVC1206FT150K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC1206FT150K
Description
RES 150K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
150 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC1206FT150K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)