RPC2010JT47R0
DigiKey Part Number
RPC2010JT47R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RPC2010JT47R0CT-ND - Cut Tape (CT)
RPC2010JT47R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2010JT47R0
Description
RES 47 OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC2010JT47R0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)