RNMF12FTD475R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Direct
Vishay Dale
In Stock: 30
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
475 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNMF12FTD475R
DigiKey Part Number
RNMF12FTD475R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNMF12FTD475R
Description
RES 475 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNMF12FTD475R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)