RNF14FBD511R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
KOA Speer Electronics, Inc.
511 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
RNF14FBD511R
DigiKey Part Number
738-RNF14FBD511R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF14FBD511R
Description
RES 511 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNF14FBD511R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)