RGC0402FTD499K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 76 519
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 52 395
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
499 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0402FTD499K
DigiKey Part Number
RGC0402FTD499K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0402FTD499K
Description
RES 499K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0402FTD499K Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)