KAL50FB1R50 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 22
Parametric Equivalent
Riedon products by Bourns
In Stock: 816
1.5 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
KAL50FB1R50
DigiKey Part Number
KAL50FB1R50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL50FB1R50
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KAL50FB1R50 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
1.5 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W