HVCB1206FKC10M0
DigiKey Part Number
HVCB1206FKC10M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
HVCB1206FKC10M0CT-ND - Cut Tape (CT)
HVCB1206FKC10M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB1206FKC10M0
Description
RES 10M OHM 1% 1/3W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
HVCB1206FKC10M0 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)