AO866220V
DigiKey Part Number
2260-AO866220V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AO866220V
Description
866 ALL IN1 DIGITAL HOT AIR REWO
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rework (Hot Air) 400W 220V Auto Off, Internal Vacuum Pump
Category
Control/Display Type
Digital
Manufacturer
SRA Soldering Products
Includes
Heat Resistant Pad, Hot Air Nozzle, Power Cord
Series
Base Unit
866
Packaging
Box
Supplied Iron, Tweezer, Handle
Included, Not Specified
Part Status
Active
Supplied Tips/Nozzles
Included, Not Specified
Type
Rework (Hot Air)
Workstand
2660
Wattage
400W
Temperature Range
392°F ~ 896°F (200°C ~ 480°C)
Voltage - Input
220V
Features
Auto Off, Internal Vacuum Pump
Plug Type
Tip Cleaner
Not Included
Voltage - Output
24V