SMS24RE3S6
DigiKey Part Number
SOU2200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS24RE3S6
Description
CONN RCPT 24POS 0.2 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.528" (13.40mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.173" (4.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Ingress Protection
IP40
Number of Positions Loaded
All
Features
Mounting Flange
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
5A
Number of Rows
6
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)