JBXFD2G16MSSDSMR
DigiKey Part Number
SOU1830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JBXFD2G16MSSDSMR
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JBXFD2G16MSSDSMR Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP40
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Boot Adapter
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
2
Voltage Rating
730V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C