SMS24RE3S6 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SOU2200-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMS24RE3S6 |
Description | CONN RCPT 24POS 0.2 GOLD PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm) |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Bulk | Insulation Height 0.528" (13.40mm) |
Part Status Active | Contact Length - Post 0.173" (4.40mm) |
Connector Type | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Contact Type Female Socket | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style Board to Board or Cable | Contact Finish - Post Gold |
Number of Positions | Ingress Protection IP40 |
Number of Positions Loaded All | Features Mounting Flange |
Pitch - Mating | Current Rating (Amps) 5A |
Number of Rows 6 | Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled |
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm) | Contact Shape Circular |