HBB15-1.5-A+G
DigiKey Part Number
271-2280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBB15-1.5-A+G
Description
AC/DC CONVERTER 15V -15V 41W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 2 Output 15V -15V 100 ~ 240 VAC Input
Category
Current - Output 1
1.5 A
Mfr
Current - Output 2
1.5 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Linear
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
7.00" L x 4.88" W x 2.50" H (177.8mm x 124.0mm x 63.5mm)
Voltage - Output 1
15V