GPFM250-48G
GPFM250-48G
DigiKey Part Number
271-2655-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPFM250-48G
Description
AC/DC CONVERTER 48V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
75%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.00" L x 5.00" W x 1.75" H (203.2mm x 127.0mm x 44.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.8 A