510CCA48M0000AAG
DigiKey Part Number
863-510CCA48M0000AAG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
510CCA48M0000AAG
Description
XTAL OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±20ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
26mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
18mA
Output
CMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
3.3V