SIT8209AC-21-18E-161.132800
DigiKey Part Number
1473-SIT8209AC-21-18E-161.132800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8209AC-21-18E-161.132800
Description
MEMS OSC XO 161.1328MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
161.1328 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
33mA
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)