SIT2001BI-S2-33S-12.288000
DigiKey Part Number
1473-SIT2001BI-S2-33S-12.288000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT2001BI-S2-33S-12.288000
Description
MEMS OSC XO 12.2880MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
12.288 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) SC-74A, SOT-753
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT2001BI-S2-33S-12.288000 Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Type
Supplier Device Package
SOT-23-5
Frequency
Size / Dimension
0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)