SIT1602BI-33-33S-33.333330
DigiKey Part Number
1473-SIT1602BI-33-33S-33.333330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602BI-33-33S-33.333330
Description
MEMS OSC XO 33.33333MHZ H/LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
33.33333 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)