SIT1602BC-31-XXN-62.500000
DigiKey Part Number
1473-SIT1602BC-31-XXN-62.500000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602BC-31-XXN-62.500000
Description
MEMS OSC XO 62.5000MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
62.5 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1602BC-31-XXN-62.500000 Models
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Output
HCMOS, LVCMOS
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)