SIT1602BC-22-33E-66.660000
DigiKey Part Number
1473-SIT1602BC-22-33E-66.660000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602BC-22-33E-66.660000
Description
MEMS OSC XO 66.6600MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
66.66 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)