SIT1566AC-JV-XXE-32.768D
DigiKey Part Number
1473-SIT1566AC-JV-XXE-32.768DTR-ND - Tape & Reel (TR)
1473-SIT1566AC-JV-XXE-32.768DCT-ND - Cut Tape (CT)
1473-SIT1566AC-JV-XXE-32.768DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1566AC-JV-XXE-32.768D
Description
MEMS OSC TCXO 32.7680KHZ CSP
Detailed Description
32.768 kHz TCXO LVCMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V 4-UFBGA, CSPBGA
EDA/CAD Models
SIT1566AC-JV-XXE-32.768D Models
Category
Frequency Stability
±3ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
5.3µA
Package / Case
4-UFBGA, CSPBGA
Base Resonator
Supplier Device Package
4-CSP (1.54x.84)
Type
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.54mm x 0.84mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V