SIWG917Y110LGABAR
DigiKey Part Number
336-SIWG917Y110LGABARTR-ND - Tape & Reel (TR)
336-SIWG917Y110LGABARCT-ND - Cut Tape (CT)
336-SIWG917Y110LGABARDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIWG917Y110LGABAR
Description
SIWG917Y SOC MODULE WI-FI 6 2.4
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bluetooth, WiFi 802.11b/g/n/ax, Bluetooth v5.4 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Chip Surface Mount
Category
Serial Interfaces
ADC, GPIO, I2C, I2S, ISP, JTAG, PCM, PWM, SDIO, SPI, UART, USART
Mfr
Antenna Type
Integrated, Chip
Series
Utilized IC / Part
SiWG917M
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Memory Size
4MB Flash
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.71V ~ 1.98V, 2.97V ~ 3.63V
RF Family/Standard
Bluetooth, WiFi
Current - Receiving
11mA ~ 55mA
Protocol
Current - Transmitting
11mA ~ 231mA
Modulation
CCK, DSSS, OFDM
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)