EFR32MG24B020F1536IM40-B
DigiKey Part Number
336-EFR32MG24B020F1536IM40-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32MG24B020F1536IM40-B
Description
IC RF TXRX+MCU BLE 40QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU Bluetooth Bluetooth v5.3 2.4GHz 40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EFR32MG24B020F1536IM40-B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Memory Size
1536kB Flash, 256kB RAM
Packaging
Tray
GPIO
26
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving
4.4mA ~ 5.1mA
Current - Transmitting
5mA ~ 156.8mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)