EFR32MG12P432F1024GL125-B
DigiKey Part Number
336-3926-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32MG12P432F1024GL125-B
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 125BGA
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU 802.15.4, Bluetooth Bluetooth v4.0, Thread, Zigbee® 2.4GHz 125-VFBGA
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Memory Size
1024kB Flash, 256kB RAM
Series
Serial Interfaces
I2C, I2S, SPI, UART
Packaging
Tray
GPIO
65
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.8V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
8mA ~ 10.8mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
8.2mA ~ 126.7mA
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C