EFR32BG24B220F1024IM48-BR
DigiKey Part Number
336-EFR32BG24B220F1024IM48-BRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32BG24B220F1024IM48-BR
Description
IC RF TXRX+MCU BLE 48QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU Bluetooth 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
Category
Sensitivity
-105.7dBm
Mfr
Memory Size
1MB Flash, 128kB RAM
Series
Serial Interfaces
ADC, I2C, I2S, PWM, SPI, IrDA, UART, USART
GPIO
32
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving
4.4mA ~ 8.6mA
Current - Transmitting
5mA ~ 160mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C