EFR32BG24A010F1024IM40-BR
DigiKey Part Number
336-EFR32BG24A010F1024IM40-BRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFR32BG24A010F1024IM40-BR
Description
IC RF TXRX+MCU BLE 40QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU Bluetooth 2.4GHz 40-VFQFN Exposed Pad
Category
Sensitivity
-105.7dBm
Mfr
Memory Size
1MB Flash, 128kB RAM
Series
Serial Interfaces
ADC, I2C, I2S, PWM, SPI, IrDA, UART, USART
Packaging
Tape & Reel (TR)
GPIO
26
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
4.4mA ~ 8.6mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
5mA ~ 160mA
RF Family/Standard
Bluetooth
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C