EFM32G210F128-QFN32 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Silicon Labs
In Stock: 2 820
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-QFN (6x6)
EFM32G210F128-QFN32
DigiKey Part Number
914-1011-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32G210F128-QFN32
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 32QFN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EFM32G210F128-QFN32 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.98V ~ 3.8V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Data Converters
A/D 4x12b; D/A 1x12b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz