SLPPI05-10-1R0M-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1 µH Shielded Molded Inductor 3 A 52mOhm Max Nonstandard
SLPPI05-10-1R0M-TR
DigiKey Part Number
595-SLPPI05-10-1R0M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPPI05-10-1R0M-TR
Description
FIXED IND 1UH 3A 52 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SLPPI05-10-1R0M-TR Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.8A
DC Resistance (DCR)
52mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.205" W (5.50mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)