SLPPI03-12-1R0M-TR
DigiKey Part Number
595-SLPPI03-12-1R0M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
595-SLPPI03-12-1R0M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
595-SLPPI03-12-1R0M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPPI03-12-1R0M-TR
Description
FIXED IND 1UH 3A 45 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 3 A 45mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLPPI03-12-1R0M-TR Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.134" L x 0.118" W (3.40mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)