LT120-50-12
LT120-50-12
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
LT120-50-12
DigiKey Part Number
595-LT120-50-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT120-50-12
Description
PWR XFMR LAMINATED 50VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 50VA Power Transformer 120V Primary 12V Secondary Chassis Mount
Category
Primary Winding(s)
Single
Manufacturer
Signal Transformer
Secondary Winding(s)
Single
Series
Center Tap
No
Packaging
Box
Power - Max
50VA
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Laminated Core
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Primary
120V
Size / Dimension
78.7mm L x 66mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
12V
Height - Seated (Max)
55.30mm