HCTC-2.4-17 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 718
Datasheet
2.4 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 17A DCR 8mOhm
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTC-2.4-17
DigiKey Part Number
595-HCTC-2.4-17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-2.4-17
Description
CMC 2.4MH 17A 2LN TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-2.4-17 Models
Category
Current Rating (Max)
17A
DC Resistance (DCR) (Max)
8mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.700" L x 0.700" W (43.18mm x 17.78mm)
Height (Max)
1.650" (41.91mm)
Inductance @ Frequency
2.4 mH @ 1 kHz