F1C2-080808W-4R7M
DigiKey Part Number
595-F1C2-080808W-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-080808W-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 10.5A 9.8 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 10.5 A 9.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-080808W-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
DC Resistance (DCR)
9.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)