F1C2-060603W-1R8M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F1C2-060603W-1R8M |
Description | FIXED IND 1.8UH 10A 10.2 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.8 µH Shielded Wirewound Inductor 10 A 10.2mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F1C2-060603W-1R8M Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 13A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 10.2mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm) |