F1C2-060603W-1R5M
DigiKey Part Number
595-F1C2-060603W-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-060603W-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 11A 9.13 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 9.13mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-060603W-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13.5A
DC Resistance (DCR)
9.13mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)