F1C2-050502W-1R2M
DigiKey Part Number
595-F1C2-050502W-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-050502W-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 6.8A 16.3 MOHM
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 6.8 A 16.3mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-050502W-1R2M Models
DC Resistance (DCR)
16.3mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
12.2A