F1C2-040402W-1R5M
DigiKey Part Number
595-F1C2-040402W-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-040402W-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-040402W-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-040402W-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 5.8A 23.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 5.8 A 23.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-040402W-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
23.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)