F1C1-201210-1R5M
DigiKey Part Number
595-F1C1-201210-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-201210-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-201210-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-201210-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 2.6A 85 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 2.6 A 85mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C1-201210-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
85mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)